Powtarzanie materiału z biologii – matura

6 kwietnia 2020

Odpowiednie materiały – większa szansa na sukces

Podczas powtarzania materiału, warto korzystać ze sprawdzonych podręczników, repetytoriów i vademecum. Dzięki temu zwiększasz swoje szanse na utrwalenie wiedzy i efektywną naukę. Dobrze opracowane repetytorium zwróci twoją uwagę na najważniejsze zagadnienia dotyczące poszczególnych tematów, znajdujących się w podstawie programowej. Korzystając z repetytorium Teraz Matura Biologia, możesz dobrze przygotować się do zdawania egzaminu dojrzałości z biologii. W książce znajdziesz cały materiał, z jakim możesz się spotkać na maturze. A dodatkowo, dzięki podsumowaniom, znajdującym się na końcu każdego działu, możesz dodatkowo powtórzyć sobie wszystkie najważniejsze informacje, co pozwoli ci na lepsze utrwalenie zdobytej wiedzy.

Motywacja, samodyscyplina i wytrwałość

Przygotowanie do matury jest męczące. W szkole, większość uczniów przez całą ostatnią klasę szkoły średniej, słucha wyłącznie o egzaminie dojrzałości. Pojawia się stres, presja, problemy z motywacją i regularną nauką. Wiele osób ma tendencję do odkładania wszystkiego “na potem.” Bo przecież do maja jeszcze dużo czasu. Niestety, takie podejście zazwyczaj skutkuje jeszcze większym stresem, związanym z tym, że ilość materiału, którą trzeba przyswoić, jest zbyt duża w stosunku do czasu, który został do matury.

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto jak najdokładniej zaplanować sobie swoje przygotowanie do matury. Oczywiście nie chodzi o to, żeby od razu rozplanować wszystko do od września do maja. Życie bowiem lubi zaskakiwać i z pewnością przynajmniej kilka razy zostaniemy zmuszeni do zmiany swoich planów (co u niektórych może stać się przyczyną frustracji). Zacznij od zaplanowania 2-3 tygodni i staraj się sumiennie wypełniać ten plan. Możesz wykorzystać repetytorium Teraz Matura Biologia, żeby podzielić materiał. Korzystając z repetytorium, możesz oszacować, ile czasu zajmie ci przerobienie wszystkich tematów (warto przerobić repetytorium kilka razy, celem lepszego utrwalenia informacji). Postaraj się patrzeć realnie – nie dasz rady cały czas być stu procentowo produktywny. Nie będziesz również w stanie całego czasu poświęcić na naukę do matury. Dlatego tak ważne jest, aby uczyć się systematycznie, a powtarzanie materiału rozpocząć jak najwcześniej. Dzięki temu, nawet jeżeli pojawi się brak motywacji i zniechęcenie, ryzyko, że nie zdążysz z opanowaniem całego materiału, będzie znacznie mniejsze. Pamiętaj, że metoda małych kroczków sprawdzi się dużo lepiej, niż zarywanie nocy od czasu do czasu, żeby opanować jak największą ilość materiału.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Tagi
Kategoria Teraz Matura - biologia